Başkanımızı Tanıyalım

Diyanet Bir Sen

24.11.1970 yılında Rize Merkez Anbarlık Köyünde doğan Hasan Türüt 8 kardeşli bir mutedeyyin çiftçi ailenin çocuğu olarak ilk ve orta öğretimini köyünde tamamladı.

Liseyi Rize Merkez İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Aynı yıllarda Rize Merkez Akarsu köyü kuran kursu ve Pekmezli kuran kursun da hafızlık eğitimine devam etti. Lise okurken bu kurslarda kalarak eğitimini tamamladı. Lise yıllarında Rize de Mgv nin kuruluş aşamalarında aktif olarak çalıştı.

Anadolu Üniversitesi İlahiyat Ön lisans programını tamamladı. Rize de birçok derneğin kurulmasına katkıda bulundu ve bir kısmında aktif görev aldı.

1990 yılında vekil İmam hatiplikle beraber göreve başladı. 12 yıl Rize'nin muhtelif yerlerinde İmam-hatiplilik ve 10 yıl Rize Merkez Müftü mahallesinde müezzin kayyımlık görevlerinde bulundu. 2012 yılından buyana Rize de kuran kursu öğreticisi olarak halen görev yapmaktadır.

2009 yılında başlamış olduğu sendikal yaşamına Rize Din Bir Sen İl Başkanı olarak devam etti. 2012 yılında Din Bir Sen Olağan Genel Kuruluda Din Bir Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri seçildi. Din Bir Sen de ki olumsuz gidişata izin vermeyerek, ilkelerinden ve mücadele yapısından taviz vermemek için; Diyanetin birliğini sembolize eden Diyanet Bir Sen Sendikasını kurdu. 4.Eylül 2016 yılında yapılan 1. Olağan Genel Kurul seçiminde Genel Başkan olarak seçildi. Halen bu görevini yürütmektedir.

Türüt evli ve 3 kız 2 erkek 5 çocuk babasıdır. Kendisi gibi evlatları da hafızdır.