İSLAM ÂLEMİNİN KADİR GECESİ KUTLU OLSUN

Diyanet Bir Sen

Genel Haberler
Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, mübarek Kadir Gecesi nedeniyle basın açıklaması yaparak, tüm İslam âleminin Kadir Gecesini kutladı.
İSLAM ÂLEMİNİN KADİR GECESİ KUTLU OLSUN

       Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 31 Mayıs gecesi kutlanacak olan Kadir Gecesi nedeniyle basın açıklaması yaparak, ülkemizin ve tüm dünya Müslümanlarının mübarek Kadir Gecesi’ni kutladı.

       Türüt, bu faziletli gecenin ihya edileceği saatlerde dünyanın birçok bölgesinde Müslüman kanının akıtıldığını, acı ve gözyaşına maruz bırakıldığını belirterek, havaya kalkan tüm eller o mazlum kardeşlerimiz için de dua etmelidir, diyerek şunları söyledi:

       “Fazîleti ve üstünlüğüyle en kıymetli ve en hayırlı aylardan biri olan Ramazan-ı Şerifi uğurluyoruz. Tüm Müslümanların bu ayın feyzinden nasiplenmiş olmasını ümit ediyorum. Allah Celle ve Celalüh, Kadir gecesini Kur'an-ı Kerim'de şu şekilde açıklamaktadır: "Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?  Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.  O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar." (Kadir Suresi)  

       Peygamber Efendimiz’de "Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlâs ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır." Diye buyuruyor.

       Bu mübarek gecenin kıymet ve fazileti anlatmakla bitmez. İslam âlimlerinin de belirttiği üzere gaflette olmamak lazım. Son zamanlarda İslam coğrafyasında kanı dökülen, birliği, dirliği bozulan Müslümanların kurtuluşu için Kadir gecesini iyi değerlendirelim. Ellerimizi Yüce Yaratıcımıza açıp O’ndan yardım isteyelim. Hidayetiyle İslam’ın üzerine çöreklenen bu kara bulutları dağıtsın. İslam’ın yüzünü güldürsün. İslam’ın yüzünü nuruyla aydınlatsın inşallah.

       Kadir gecesinde edilen duaya Allah icabet eder. Bu mübarek gecede yapılan tüm duaların, kılınan namazların, yapılan zikirlerin Allah tarafından kabul edileceğinden şüphe duymayın. Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: ‘Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.’

       Kadir gecesi öyle bir gecedir ki yer gök O’nun nuruyla aydınlanır! Bu gecenin aydınlığı kalplerimizi de aydınlatsın. Cenabı Allah, kalpleri mühürlenmiş olanları o mühürden kurtarsın, hidayetiyle mağfiret eylesin.

       Kadir gecesinde yapılan ibadetlerin son derece faydalı olduğunu Müslüman kardeşlerimiz unutmasın. Bu gece ihtiyacımız olan manevi âlemin huzuru ve mutluluğu için çalışmamız gerekir. Bu gece kaza namazı kılarak, bol bol tövbe istiğfarda bulunarak, bu geceyi bize ihya eden Allah’a şükür ederek geçireceğimiz her saniye bu gecenin feyzinden nasiplenmemizi sağlayacaktır.

       Umuyoruz ki bu gece yapacağımız ibadetlerimizle günahlarımızdan kurtuluruz. Cenab-i Allah’ın af ve mağfiretine nail olan kullarından oluruz. Bu gecenin bereketinden, takva ve nurundan nasiplenen kullarından oluruz. Yüce Allah, mübarek Kadir gecesini hakkıyla ihya eden kullar arasına bizleri de ilhak eylesin. Zatına kul ve Habibine ümmet olma şerefine nail olarak cennetine girmeyi nasip etsin.

       Ülkemiz başta olmak üzere, tüm Müslüman kardeşlerimizin mübarek Kadir Gecesi’ni samimi duygularımla kutluyor, hayırlara vesile olmasını yüce Allah Celle ve Celalüh’ten temenni ediyorum.